Minden megváltozik: így néz majd ki jövőre a Bajnokok Ligája

Új fejezet kezdődik a labdarúgás legrangosabb európai kupasorozatában. A 2024/25-ös szezontól bevezetett reformok kapcsán újabb részleteket osztott meg az UEFA.

LÉTSZÁM, ami nő
32 helyett 36 együttes vesz részt majd a főtáblán. A plusz négy hely a következőképpen került szétosztásra:

• az UEFA-koefficiens szerint Európa ötödik legjobb bajnokságának, így a francia Ligue 1-nek a harmadik helyezettje.
  • egy kisebb liga bajnoka
  • az a két szövetség, amelynek klubjai az előző szezonban a legjobban szerepeltek az európai kupában.

Ha a BL és az EL címvédője a ligáján keresztül már kvalifikálta magát, akkor az UEFA-koefficiens szerint a tizenegyedik-ötvenötödik helyen álló egyesületek legjobb bajnoka jut feljebb.

CSOPORTKÖR, ami BAJNOKI SZAKASZ lesz
A 36 indulót négyfelé bontják, ahol minden csapat nyolc meccset játszik majd, négyet hazai környezetben, négyet pedig idegenben. Kalapok szerint sorsolnak, az elsőbe a címvédő és a nyolc legjobb liga csapatai kerülnek, míg a többi hármat az UEFA koefficienslistája szerinti csökkenő sorrendben töltik fel.

Minden csapatnak sorsolnak két ellenfelet a négy kalapból, és azokkal találkozik majd. A győzelemért három, a döntetlenért pedig egy pont jár.

EGYENES KIESÉS, előre leosztott sorsolással
A bajnoki szakasz után a legjobb nyolc csapat közvetlenül a 16 közé jut. A 9. és a 16. helyezett csapatok pedig a 17-24. helyet megszerző együttessel játszanak a még kiadó nyolc helyért, oda-visszavágós rendszerben. A 25-36. pozícióban zárók kiesnek, és nem kerülnek át semmilyen másik európai kupasorozatba.

A 16 között a nyolc legjobb találkozik az előző párharcot sikeresen abszolválókkal. További sorsolás már nem szükséges, a párok előre le vannak osztva: a bajnoki szakaszt túlélő 24 csapat mindegyike két tabellaszomszédja alkot egy párt – azaz a tabella első csapata a másodikkal, a harmadik a negyedikkel, és így tovább.

Ezeket a párokat aztán elosztják úgy, hogy az első és a második helyezett leghamarabb a döntőben találkozhasson csak egymással.

A finálét leszámítva minden meccs oda-visszavágós, a kieséses részben már találkozhat egymással azonos országbeli.

EXKLÚZÍV HÉT, amikor minden más szünetel
Az időpontok is változnak, mivel a főtáblára jutóknak ezúttal hat helyett nyolc meccse mindenképpen lesz. A bajnoki szakasz szeptembertől januárig tart majd. A mérkőzéseket továbbra is kedden és szerdán 18.45 és 21.00 órakor rendezik, az utolsó játéknapon az összes mérkőzést párhuzamosan vívják majd.

A 2024/25-ös szezontól kezdve mindhárom európai kupasorozatnak (BL, EL, KL) lesz egy-egy exkluzív hete, amikor a másik két sorozat szünetet tart. Így összesen tíz európai kupahét lesz a kieséses fordulók előtt, ez néggyel több, mint korábban. Ezen az exkluzív héten a mérkőzéseket kivételesen csütörtökön játsszák.

Az UEFA mindenesetre nagy reményeket fűz a reformokhoz.

Borítókép: Giuseppe Maffia/NurPhoto via Getty Images